Prawidłowy demakijaż – poznaj zasady
Znaczenie demakijażu dla kondycji i wyglądu cery jest o wiele większe, niż mogłoby się wydawać. Nie bez powodu mówi się o nim, że to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych.
Dlaczego nie można zapomnieć o codziennym demakijażu?
O tym, że warto, a nawet trzeba dokładnie oczyścić skórę przed pójściem spać, przekonała się każda kobieta, której zdarzyło się o tym zapomnieć. Zaniedbana pod tym względem cera dość szybko „się odwdzięcza” – pojawiają się na niej niedoskonałości, wypryski, zaskórniki. Staje się ona także albo przesuszona, albo nadmiernie przetłuszczonae. Zaniechanie starannego demakijażu może także skutkować zaostrzeniem objawów różnych chorób skóry (takich jak choćby trądzik) oraz ogólnym pogorszeniem się wyglądu i kondycji cery. Wieczorna rutyna pielęgnacyjna to zatem podstawa, by móc cieszyć się pięknym i zdrowym wyglądem buzi, a oczyszczanie jest tej rutyny koronnym punktem.
Jak powinien przebiegać demakijaż?
Nie wystarczy przetrzeć buzi tonikiem, by skutecznie poradzić sobie z resztkami makijażu i innymi zanieczyszczeniami, jakie w ciągu dnia zbierają się na powierzchni twarzy. Aby demakijaż był odpowiednio wykonany, powinno się zachować określony porządek. W pierwszej kolejności należy usunąć kosmetyki kolorowe z oczu i ust. W tym celu należy nałożyć na płatek kosmetyczny odpowiedni preparat (taki jak choćby odżywcze mleczko do demakijażu z Bio-oliwą i z Bio-nagietkiem od MACROVITA) , przyłożyć go do zamkniętych oczu i ust, a następnie, pod odczekaniu kilkunastu sekund, aby preparat zdążył rozpuścić tusz do rzęs i pomadkę, delikatnymi ruchami usunąć resztki kosmetyków.
Gdy oczy i usta są już oczyszczone, pora na wstępny demakijaż twarzy, do którego wykorzystać można np. płyn mineralny z oliwą z oliwek i hibiskusem. Jest to kosmetyk bardzo skuteczny w oczyszczaniu, a jednocześnie łagodny dla skóry. Oliwa z oliwek doskonale nawilża i odżywia, a przy tym działa przeciwzapalnie i łagodzi podrażnienia, zaś hibiskus uelastycznia, ujędrnia, wygładza i zmiękcza skórę, działając przy tym przeciwstarzeniowo i wzmacniająco na naczynka krwionośne.
Po wstępnym oczyszczaniu skóry twarzy, pora na oczyszczanie właściwe, do którego wykorzystujemy preparaty myjące, czyli różnego rodzaju żele, pianki czy olejki. Nakładamy preparat delikatnymi kulistymi ruchami w kierunku od brody ku górze i zmywamy go letnią wodą. Raz na kilka dni można wykonać peeling, który skutecznie pomoże usunąć martwy naskórek i dokładnie oczyścić pory.
Ostatnim etapem demakijażu jest tonizacja. Preparaty służące do tonizacji nie mają właściwości oczyszczających, bo ich zadaniem jest przywrócenie właściwego poziomu pH skóry. Doskonale sprawdzą się tu różnego rodzaju toniki, hydrolaty i mgiełki.
Jak widać, demakijaż jest dość złożoną czynnością i nie powinno się w codziennej pielęgnacji pomijać żadnego etapu. O ile młoda cera jest w stanie wiele wybaczyć, o tyle w przypadku cery dojrzałej pominięcie demakijażu może być naprawdę opłakane w skutkach, szczególnie jeśli zdarza się często, a nie jest jedynie jednorazowym zaniedbaniem.