Naturalna pielęgnacja – fakty i mity
Rosnąca popularność produktów naturalnych i szeroko rozumianego trendu eko nie mogła przejść niezauważona przez producentów kosmetyków. Na drogeryjnych półkach coraz więcej jest preparatów, które oznaczane są jako naturalne, Bio czy eko. Warto jednak zachować ostrożność i dowiedzieć się więcej na temat tego, co właściwie oznacza, że kosmetyki są naturalne i jakie powinny mieć właściwości, aby na takie miano rzeczywiście zasługiwać. Rozprawimy się też z najpopularniejszymi mitami na temat naturalnych kosmetyków, by ułatwić Ci dokonanie najbardziej świadomych wyborów. Zaczynamy!
Mit nr 1 – kosmetyki naturalne nie uczulają
Jeśli jesteśmy uczuleni na konkretne substancje znajdujące się w składzie kosmetyku, to ich pochodzenie nie ma znaczenia. Kosmetyki naturalne są oparte głównie na substancjach pochodzenia roślinnego, które u osób o szczególnie wrażliwej cerze i skórze mogą powodować występowanie alergii i podrażnień. Jest to zatem kwestia całkowicie indywidualna i nie powinno się na tej podstawie oceniać skuteczności tych preparatów.
Mit nr 2 – kosmetyki naturalne nie są równie skuteczne, co preparaty apteczne i drogeryjne
Zwykliśmy uważać, że to kosmetyki tworzone przez naukowców, w laboratoryjnych warunkach, mają o wiele większą moc i skuteczność, bo stoi za nimi wiedza i najnowsze osiągnięcia technologiczne. Kosmetyki naturalne mogą budzić skojarzenia z „babcinymi poradami” na temat pielęgnacji, które może i owszem, były skuteczne, ale nie przystają do współcześnie nam oferowanych możliwości. Nic bardziej mylnego. W kosmetykach naturalnych zawartość składników pochodzenia roślinnego i naturalnego jest bardzo wysoka, a co za tym idzie – ich działanie jest skuteczniejsze. Poza tym właściwości oraz moc ekstraktów pochodzących z roślin również potwierdzają liczne badania.
Mit nr 3 – w kosmetykach naturalnych nie ma konserwantów
Oczywiście nie jest to prawdą, bo gdyby tak było, kosmetyki naturalne miałyby bardzo krótki termin przydatności do użycia, a zatem okazałyby się zupełnie niepraktyczne. W ich przypadku stosuje się po prostu łagodniejsze substancje konserwujące, takie jak choćby witamina E. Wyjątek stanowią tzw. kosmetyki świeże. W ich składzie rzeczywiście brak jest dodatków, o których tu mowa, ale trzeba je zużyć szybciej i zazwyczaj przechowywać w odpowiednich warunkach (najczęściej w lodówce).
Mit nr 4 – kosmetyki naturalne są mniej bezpieczne
To krzywdzący mit, który nie ma żadnego pokrycia w rzeczywistości. Podobnie jak kosmetyki drogeryjne, apteczne czy też preparaty określane jako luksusowe, kosmetyki naturalne – aby mogły zostać dopuszczone do sprzedaży – muszą spełnić wszystkie normy związane z bezpieczeństwem, a zatem także podlegają określonym testom i badaniom. Dotyczy to zarówno substancji wykorzystywanych do produkcji, jak i samego procesu produkcyjnego oraz działania, jakie wykazują one w kontakcie ze skórą.
Natura ma ogromną moc, co potwierdza wielowiekowa tradycja wykorzystywania substancji roślinnych w pielęgnacji włosów i skóry. W ofercie MACROVITA dostępne są wyłącznie sprawdzone, przebadane i bezpieczne kosmetyki o naturalnym składzie i potwierdzonej skuteczności.